escelje, escelje ambasador, evropska unija, eu, evropski parlament, ambasador, ambasadorka, šola ambasador, šola ambasadorka, šola ambasadorka evropskega parlamenta, šola ambasador evropskega parlamenta Obisk evropskega parlamenta v Strasbourgu | Šola ambasadorka Evropskega parlamenta - Ekonomska šola Celje

S projektom Evrošola in EPAS smo v začetku novembra obiskali evropski parlament v Strasbourgu. V EPAS so že tretje leto povabili sodelujoče dijake v projektu Šola ambasadorka Evropskega parlamenta. V projektu sodeluje okoli petdeset srednjih šol iz Slovenije in dijaki srednjih šol iz vseh držav članic EU. Slovenski organizatorji projekta sodelujoče šole  razdelijo v manjše skupine. V Strasbourg smo odpotovali še z devetimi srednjimi šolami iz Slovenije. Tam smo se srečali z udeleženci iz ostalih članic EU. Vseh dijakov in mentorjev je bilo okoli 600.

Lara Homšak Godler:

V Strasbourgu smo si ogledali mesto in sodelovali na Euroscoli 2019, kjer smo lahko skupaj z dijaki iz drugih evropskih držav razpravljali o aktualnih težavah v Evropski uniji. Euroscola je potekala v Evropskem parlamentu, kjer smo imeli različne aktivnosti, kot so predstavitev in kviz o poznavanju Evropske unije, razprava z drugimi dijaki o različnih težavah (droge in mladi, prihodnost Evrope, okolje, migracije, šolstvo in zaposlovanje …) Skupaj smo izbrali najboljše predloge za rešitev težav.

Obisk Evropskega parlamenta je bila zame zelo dobra izkušnja, saj sem izvedela več o Evropski uniji in delovanju, izmenjala sem si mnenje z vrstniki iz drugih držav, spoznala sem veliko novih ljudi in njihov pogled na svet.

Anja Kotnik

Pred vstopom v parlament nas je čakal pregled. Vsak izmed nas je dobil značko. Razdeljeni v skupine smo se odpravili v restavracijo, ki je bila  v parlamentu. Tam smo se lahko malo podružili, potem pa smo odšli v prostor, ki ga velikokrat vidimo na televiziji in zraven spremljamo debate. Dobili smo lep nagovor ministrice iz Španije. Zraven so bili še drugi govorci, ki so nam povedali veliko stvari o Evropski uniji. Kasneje se nam je preko video konference pridružil grški poslanec, katerega smo imeli možnost vprašati vse glede EU. Velikokrat se je pojavilo vprašanje glede brexita. Ker je imel grški poslanec omejen čas, ni mogel odgovoriti na vsa. Potem smo odgovarjali na vprašanja v zvezi z EU. Rezultati odgovorov so se sproti prikazali na projekciji.

Med kosilom smo lahko sodelovali v zanimivi igri, kjer smo tekmovali med državami. Bilo je 22 vprašanj in vsako vprašanje je bilo napisano v enem izmed jezikov udeležencev. Moram povedati, da smo bili Slovenci bolj sramežljivi, a smo z nekaj spodbude z veseljem sodelovali. Po igri je napočil čas, da smo se skupine z enako temo razvrstile po sobah. Imeli smo mentorico, ki nam je razložila, kaj bomo počeli. Najprej smo si izbrali predstavnika in zapisnikarja. Predstavnik naše skupine je bil dijak iz Švedske, zapisnikar pa dijakinja iz Slovenije. V tej skupini nas je bilo 80, razdelili smo se v skupine po 10 dijakov, kjer smo izmenjevali mnenja o drogah in alkoholu. V naši skupini sta bila dva Madžara, dve punci iz Slovaške in ena punca iz Belgije. Vsi smo se strinjali, da bi lahko legalizirali lahke droge, osredotočeni smo bili predvsem na marihuano. Vse skupine so svoje trditve in mnenja poročale predstavnikom in jih argumentirale. Ko smo vse uredilim smo se vrnili v veliko dvorano parlamenta. Tam smo se zbrali vsi in pričeli predstavljati probleme ter kako bi jih reševali. Vsaka skupina je imela 5 minut časa,  da predstavi problem, ostalih 5 minut so udeleženci lahko spraševali, če jih je kaj zanimalo. Potem pa smo glasovali ali bomo predloge sprejeli ali opustili.

Naš dan v parlamentu se je končal ob 18.00. Bili smo že vsi utrujeni, ampak smo imeli še dovolj energije, da smo odšli v mesto.

Urška Hrastnik

Vtisi z Evrošole in iz Strasbourga so super. Naučili smo se veliko novih stvari in spoznali nekaj zanimivih ljudi, s katerimi smo izmenjavali svoje izkušnje ter stališča o različnih tematikah, o katerih smo razpravljali. Jesenske Evrošole se je udeležilo okrog 550 dijakov iz držav Evropske unije. Imeli smo priložnost, da smo bili v Evropskem parlamentu in sedeli na mestih evropskih poslancev. Primorani smo bili govoriti angleško,  kar je vsekakor pripomoglo k našemu (ne) znanju. Vse skupaj je bilo res enkratno doživetje.

Bogate izkušnje in znanja, ki smo jih pridobili na študijskem obisku v Strasbourgu, ko smo se preizkusili v vlogi Evropskih poslancev, pa predstavljajo pomemben in trajnosten prispevek k aktivnemu državljanstvu in večji politični participaciji mladih.

Navdušujoče je tudi staro romantično mesto, polno različnih znamenitosti, restavracij ter trgovin.