escelje, escelje ambasador, evropska unija, eu, evropski parlament, ambasador, ambasadorka, šola ambasador, šola ambasadorka, šola ambasadorka evropskega parlamenta, šola ambasador evropskega parlamenta Razprava “Kako Evropa pomaga blažiti socialno stisko po pandemiji” | Šola ambasadorka Evropskega parlamenta - Ekonomska šola Celje

V sredo, 23. 9. 2020, sva se udeležili spletne razprave z naslovom “Kako Evropa pomaga blažiti socialno stisko po pandemiji”.

Na razpravi so sodelovali:

• evropska poslanca, Romana Tomc in dr. Milan Brglez;
  • Mojca Pršina in mag. Katja Rihar Bajuk iz Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti;
  • predsednik Združenja delodajalcev Slovenije in direktor Boxmarx Leather d. o. o., Marjan Trobiš in
  • predsednica sindikata Mladi plus in predsednica ETUC Youth, Tea Jarc.

Prisluhnili sva pogovoru navedenih. V pogovor je bilo vključeno več različnih tem, vprašanj in rešitev:

• Kako Evropa pomaga mladim, ki so med pandemijo izgubili zaposlitev?
    Omenili so probleme glede minimalne plače, možnosti zaposlitve in predlagali poenotenje Evrope pri zaposlovanju mladih.
  • Kako se spodbuja zaposlovanje težje zaposljivih skupin?
    Govorili so o sprejemanju ukrepov za zaščito težje zaposljivih skupin, predvsem mladih, kulturnikov in umetnikov.
  • Kaj ponuja evropska shema SURE, iz katere se Sloveniji obeta želenih 1,1 milijarde evrov posojila?
    Shema SURE naj bi prispevala pomoč pri zaščiti delovnih mest in zaposlenih zaradi posledic epidemije novega korona virusa na gospodarstvo.
  • Kakšne bodo delovne razmere in nove oblike dela po pandemiji?
    Razpravljali so o negotovih delovnih razmerjih, problemih delodajalcev, problemu nezaupanja na delovnem mestu in velika možnost zaposlitve samo za določen čas.
  • Kaj bo Evropa ukrenila glede prekarnih zaposlitev?
    Vključili so problem minimalne plače, probleme s strani delodajalcev ter probleme zaposlenih.Posnetek razprave si lahko ogledate tudi na facebook strani Evropskega parlamenta Slovenije.

Anja Kotnik in Lara Homšak Godler, 4. b