escelje, escelje ambasador, evropska unija, eu, evropski parlament, ambasador, ambasadorka, šola ambasador, šola ambasadorka, šola ambasadorka evropskega parlamenta, šola ambasador evropskega parlamenta Dejavnosti v okviru projekta Šola ambasadorska EP | Šola ambasadorka Evropskega parlamenta - Ekonomska šola Celje

Dejavnosti v okviru projekta Šola ambasadorska EP

Ekskurzija v Gorico in Novo Gorico ob dnevu Evrope

Dijaki 3. letnika programa ekonomska gimnazija, med katerimi smo tudi epasovke, smo se v torek, 6. 5. 2025, odpravili na strokovno ekskurzijo v Gorico in Novo Gorico. Z ekskurzijo smo obeležili tudi dan Evrope, ki ga praznujemo 9. maja. Med drugim smo si ogledali Trg Evrope, ki  ima velik pomen za Novo Gorico in Slovenijo nasploh. Tu je Slovenija leta 2004 uradno vstopila v Evropsko unijo. Trg, po katerem je nekoč potekala žičnata ograja, ki je razmejevala državi, je danes simbol sožitja in povezanosti dveh mest in dveh držav.  Nova Gorica je z italijansko Gorico tudi letošnja evropska prestolnica kulture.
Najprej smo si ogledali staro Gorico in goriški grad, nato pa smo se odpravili na trg Evrope, kjer smo obiskali še Muzej na meji. Popoldne smo odšli v frančiškanski samostan Kostanjevica nad Novo Gorico, kjer smo si ogledali grobnico zadnjih članov francoske kraljeve rodbine Burbonov, v samostanski knjižnici pa smo občudovali prvo slovensko slovnico s posvetilom Adama Bohoriča.
Laura, Pia in Tina, 3. e

Proučevanje izobraževalnih gradiv o EU

V mesecu aprilu in maju 2025 smo dijaki, ki sodelujemo v programu EPAS, proučevali izobraževalna gradiva o Evropski uniji. Ponovili smo svoje znanje, reševali teste in ugotovili, da smo se v tem šolskem letu veliko naučili.
Izobraževalna gradiva o delovanju EU smo sicer preučevali skozi celotno šolsko leto – pri pouku ter pri vseh dejavnostih, ki smo jih pripravili in v njih aktivno sodelovali, kot so kviz Odkrivaj EU, urejanje novega info kotička ipd. V okviru predmeta Aktivno državljanstvo smo se z Evropsko unijo seznanjali tako pri urah kot ob obisku Hiše EU v Ljubljani.
Delovanje in organiziranost EU sta nam podrobno predstavila tudi evropska poslanka Zala Tomašič, ki nas je obiskala 31. januarja 2025, ter uslužbenec Evropskega parlamenta Jure Bizjak, ki nas je obiskal februarja 2025. Oba sta za nas pripravila kratek kviz o poznavanju EU.

Sodelovanje na delavnicah v MCC – CELJSKEM MLADINSKEM CENTRU

V torek, 22. 4. 2025, smo se v sklopu predmeta aktivno državljanstvo,  dijaki 3. a in 3. b, med katerimi smo tudi epasovci,  udeležili delavnic v MCC – Celjskem mladinskem centru.
V  MCC deluje   informacijska točka Evropske unije Europe Direct Savinjska, ki nudi informacije o EU, obenem pa preko različnih  prireditev, izobraževanj, delavnic in ostalih aktivnosti, vzpodbuja aktivno evropsko državljanstvo.
Namen današnjih delavnic  je bil, da se kot mladi vključimo v razmišljanje o prihodnosti mesta Celje ter izrazimo svoje ideje in pobude za izboljšave v občini. Ob prihodu v MCC smo se najprej seznanili z delovanjem centra ter njegovimi aktivnostmi in programi, namenjenimi mladim.  Nato smo se razdelili v manjše skupine, v katerih smo razpravljali o temah, ki so nam pomembne in za katere menimo, da bi morale biti bolj prisotne in bolje razvite v občini. Vsaka skupina je izbrala svojo tematiko, teme pa so bile več aktivnosti za mlade, izboljšanje javnega prevoza, več zelenih površin in več  dogodkov za razvoj ustvarjalnosti mladih. Po skupinah smo izdelali plakate, nato pa ideje predstavili pred ostalimi dijaki in mentorji. Predstavitve so bile kreativne in dobro premišljene, mnoge ideje pa bi lahko dejansko prispevale k boljši kakovosti življenja mladih v Celju.
Obisk MCC je bil poučen in spodbuden, saj smo lahko aktivno sodelovali, izrazili svoje mnenje in slišali tudi ideje drugih. Hkrati smo pridobili vpogled v možnosti sodelovanja z lokalno skupnostjo in spoznali pomembnost  udejstvovanja mladih.
Epasovke Adelisa, Nina in Learta iz 3. B
Na delavnicah smo najprej na zabaven način  ugotavljali, kdo je najaktivnejši državljan in raziskovali bistvo aktivnega državljanstva. Nato smo se razvrstili v skupine in razpravljali o težavah v šoli, mestu Celju ter v državi, pri čemer je vsaka skupina izbrala svojo temo in iskala rešitve. Zatem je vsaka skupina  ustvarila plakat, na katerega je zapisala probleme in predloge za izboljšave ter ga predstavila ostalim. Delavnice so bile poučne, saj so nas  spodbudile k razmišljanju o pomembnosti sodelovanja mladih pri reševanju družbenih izzivov.
Zora, 3. A

Če bi jaz odločal/a … o digitalizaciji in umetni inteligenci

V četrtek, 17. 4. 2025,  smo   epasovci  Ekonomske šole Celje  zopet sodelovali na  razpravi z evropskimi poslanci »Če bi jaz odločal/a, bi …«, katere tema je bila Digitalizacija in umetna inteligenca. Tokrat smo sodelovali preko videokonferenčne povezave  in smo evropskim poslancem že vnaprej poslali svoje predloge reševanja izbrane problematike.  Razprave, ki je potekala na Škofijski gimnaziji Vipava, sta se udeležila evroposlanca Zala Tomašič in Matjaž Nemec. 
Naš predlog  reševanja tokratne problematike je bil, da bi morala EU z delavnicami in izobraževanji vsem mladim omogočiti enake možnosti za izobraževanje na področju digitalizacije in umetne inteligence. Prepričani smo, da moramo že danes razmišljati o prihodnosti – in prihodnost bo brez dvoma digitalna. Mladi nismo samo uporabniki tehnologije, smo njeni soustvarjalci. Zato bi morali poskrbeti, da bi vsak mladostnik v času šolanja dobil osnovno znanje o delovanju umetne inteligence, programiranju in varnosti na spletu ter bil zmožen kritičnega razmišljanja o podatkih in tehnologiji, obenem pa bi težje postal žrtev takšnih ali drugačnih spletnih prevar in izsiljevanj.
Epasovke Laura, Pia in Tina iz  3. e

»Če bi jaz odločal/a, bi …«

Dijaki ambasadorji Evropskega parlamenta se enkrat mesečno ob petkih udeležujemo razprav z evropskimi poslanci »Če bi jaz odločal/a, bi …«,  v katerih podajamo svoje predloge, kako bi reševali določeno problematiko, če bi bili mi poslanci v Evropskem parlamentu.
V petek, 14. 2. 2025, smo s svojimi predlogi preko spleta sodelovali v razpravi na temo reševanja stanovanjske problematike mladih. 
V petek, 21. 3. 2025,  smo se  razprave udeležili v živo.  Tema  je bila duševno zdravje mladih. Razprava je potekala na Gimnaziji Celje – Center, gostja pa je bila evropska poslanka Irena Joveva. Naš predlog, kako izboljšati duševno zdravje mladih,  je predstavila Nina Benić iz 4. e-razreda. Dijaki opažamo, da se vse več mladih sooča s stresom, tesnobo in izgorelostjo. Pritiski šole, družbena pričakovanja, družbena omrežja, pretirana uporaba mobilnih naprav in negotova prihodnost, močno vplivajo na naše duševno zdravje.  Menimo, da bi morali na ravni EU več vlagati v programe, ki mladim nudijo konkretno podporo in omogočiti hitrejšo dostopnost usposobljenih strokovnjakov, obenem pa v izobraževanje o duševnem zdravju še bolj vključiti tudi učitelje in starše.
Zapisale epasovke iz 3. e in 4. e

Epasovci v okviru Erasmus+ na Tenerifu

Dijaki 3. E in 3. F razreda, med njimi smo bile  tudi epasovke,  smo v okviru programa Evropske unije Erasmus+, konec januarja 2025 odšli na štirinajstdnevno  praktično usposabljanje na Tenerife. Usposabljanje je potekalo v skupinah na FU International Academy Tenerife, kjer je vsaka skupina delala v svojem podjetju, za katerega je pripravljala marketinške strategije in pridobivala znanje o  o spletnem trženju, promocijah podjetij, snemanju digitalnih vsebin in ustvarjanju promocijskih videov.
Delo je potekalo vsak dan od ponedeljka do petka, od 9. ure zjutraj do 14. ure.
Popoldan smo imeli celo vrsto prostočasnih aktivnosti; udeležili smo se tečaja ličenja, plesali salso ter igrali tenis, namizni tenis ali se kopali v hotelskem bazenu, nekateri pa so zaplavali celo v hladnem Atlantiku.
Obenem smo imeli čas, da smo raziskali otok in se seznanili z njegovimi naravnimi in kulturnimi znamenitostmi. Dan pred odhodom smo obiskali še znameniti Loro Park, kjer smo si ogledali štiri izjemno pripravljene šove z morskimi levi, papigami, delfini in orkami.
Na Tenerifu smo spoznali dijake iz drugih držav, ki so imeli podobne interese kot mi in na tak način pridobili nova poznanstva.
Pridobili smo številna nova znanja, izboljšali znanje angleščine in nemščine ter postali bolj samostojni in samozavestnejši.  Erasmus+ izkušnja je bila izjemna in nepozabna, zato si želim, da bi jo doživelo čim več dijakov tudi v prihodnosti.

Epasovke Laura, Pia in Tina, 3. e

SREČANJE Z USLUŽBENCEM  EVROPSKEGA PARLAMENTA JURETOM BIZJAKOM

V sredo, 26. 2.2025, nas je obiskal Jure Bizjak, ki živi v Bruslju in je uslužbenec finančnega sektorja Evropskega parlamenta. 
 
Naš gost nam je predstavil delovanje Evropskega parlamenta in njegov finančni ustroj. Izvedeli smo, kako se sprejema evropski proračun, katere države so neto prejemnice in neto plačnice, kakšne koristi imamo od evropskih sredstev v našem lokalnem okolju, koliko denarja je namenjenega za posamezne dejavnosti Evropske skupnosti itd. G. Bizjak nas je seznanil tudi z možnostmi, ki jih imajo mladi v Evropski skupnosti: program Erasmus +, Discover EU, možnost opravljanje prakse v Evropskem parlamentu in spletno stran za mlade Youth Hub. Predavanje je popestril s poučnimi videoposnetki o delovanju Evropske skupnosti.
 
Srečanje je potekalo v okviru predmeta aktivno državljanstvo in v organizaciji ekipe EPAS.
                                                                               Mentorice EPAS-a

SREČANJE Z EVROPSKO POSLANKO ZALO TOMAŠIČ

Ekipa EPAS Ekonomske šole Celje je v petek, 31. 1. 2025, pri predmetu aktivno državljanstvo za dijake drugega in tretjega letnika pripravila srečanje z evropsko poslanko Zalo Tomašič. Najmlajša slovenska poslanka Evropskega parlamenta je s svojim predavanjem predstavila svoje rešitve o perečih temah (našem izobraževalnem sistemu, trajnostni politiki, uporabi sodobne tehnologije, duševnem zdravju mladih, soočanju mladih s stanovanjsko problematiko …), ki se tičejo EU, in vpogled v delovanje Evropskega parlamenta. Dijaki iz občinstva so naši poslanki zastavili tudi nekaj vprašanj.
Zelo zanimivo in poučno srečanje smo zaključili s kvizom o poznavanju Evropskega parlamenta in politične poti naše gostje. Zmagovalka kviza je bila nagrajena s praktično nagrado.
Gospe Zali Tomašič se zahvaljujemo za obisk in prijetno druženje.

 

Osvežili smo naš info kotiček

V mesecu novembru  2024 smo EPAS-ovke Pia, Laura in Tina preuredile info kotiček EU. Pripravile smo plakat, ki vsebuje ključne informacije o delovanju in pristojnostih evropskih institucij. Ker so bile leta 2024 evropske volitve, smo info kotiček opremile tudi z aktualnimi slovenskimi poslanci v Evropskem parlamentu. Na plakat smo dodale države Evropske unije z njihovimi zastavami. Vse pa smo dopolnile z interaktivnimi črtnimi kodami ( QR kodami), ki dijakom omogočajo hiter dostop do EU vsebin.
Še posebej bi izpostavile  QR kodo, ki nas  s skeniranjem s telefonom takoj poveže do kotička za učenje (learning corner) – to je kotiček, namenjen osnovnošolcem in dijakom, ki vsebuje  tudi zabavne naloge in kvize, preko katerih spoznavajo Evropsko unijo in njeno delovanje. 
S projektom prenove info kotička smo želele prispevati k večjemu zavedanju o vlogi Evropske unije in njenih institucij ter dijakom šole približati slovenske poslance v Evropskem parlamentu, saj mnogi mladi ne vedo, kdo v EU zastopa njihove interese in prihodnost.
                                                                                                                                                                                                                                                   Zapisale  EPAS-ovke
 
 

Obisk adventnega Gradca

Dijaki, ki letos sodelujemo pri projektu Evropska vas in delujemo v okviru EPAS-a, smo se skupaj z mentorico Ado Čakš, prof. slov., v sredo, 11. decembra 2024, odpravili na ogled praznično okrašenega Gradca, drugega največjega avstrijskega mesta in od Celja oddaljenega le dve uri vožnje z vlakom. Avstrija je letos izbrana država projekta Evropska vas, zato o njej raziskujemo in po njej tudi potujemo. Ogledali smo si mestno hišo, praznično okrašene ulice, Schlossberg in Uhrturm ter trgovinico Manner.Glavni cilj naše ekskurzije je bil spoznati avstrijsko mesto in kulturo, se naučiti samostojnosti na potovanju in uporabljati nemščino v nemško govorečem okolju. S svojimi spoznanji bomo seznanili dijake šol predvidoma 9. maja s stojnico na celjski prireditvi ob praznovanju dneva Evrope. 

Korina Vednik, Stefan Alexander Sanoria Radovanović, Ema Kapus in Sara Orač iz 2. b
z Ado Čakš, prof. slov., mentorico projekta Evropska vas in EPAS-a

NAPOVEDNIK

  • Ni dogodkov

Orodna vrstica za dostopnost